6 tėvų klaidos, kodėl vaikai nevalgo daržovių. Kaip to išvengti?

6 tėvų klaidos, kodėl vaikai nevalgo daržovių. Kaip to išvengti?

Dažnai tėvai susiduria su problema – kaip priversti vaikus valgyti daržoves? Atsakymas paprastas – NEVERSTI! Juk neveltui lietuvių išmintis byloja per prievartą mielas nebūsi… Vaikų mityba – tėvų auklėjimo ir kantrybės atspindys. Įsivaizduokite vaiką, kuris mamos prašo ne saldainio, o traškios morkytės, kurią kramsnoja su pasigardžiavimu. Skamba neįtikėtinai? Pasirodo, kad tai visai realu, jei tik nustosite vaiko kaprizus „užglaistyti“ plytele šokolado ir vengsite pagrindinių vaikų maitinimo klaidų, kurias pristatome šiame straipsnyje.

sveiki-uzkandziai1. Tėvai bijo, kad vaikas bus alkanas ir užkemša jį užkandžiais.
Ką sako tėvai?
Jau nori valgyti? Atsigerk sulčių, imk, valgyk sūrėlį ar jogurtą, nes valgyti bus dar tik už valandos.
Ką galvoja vaikas?
Išgėriau sulčių, suvalgiau sūrelį, tikrai nebenoriu nuobodžiai sėdėti prie stalo ir valgyti kotletų – aš sotus, supraskit pagaliau!

Ką daryti?
Prieš pagrindinius patiekalus nekiškite vaikui papildomo maisto, nes taip jie suvartoja papildomų kalorijų ir iš tikrųjų jaučiasi sotūs. Jūs ne tik duodate kaloringą ir daug cukraus turintį maistą, bet ir baidote vaikus nuo pagrindinių patiekalų. Jei vaikas tikrai nebegali išlaukti pietų, visada pagalvokite apie sveikus užkandžius, kuriais gali tapti dailiai pateiktos ir maistingos daržovės.

darzoviu-skonis2. Tėvai prašo valgyti daržoves, pabrėždami jų didelę naudą sveikatai, bet nekalbėdami apie gerą daržovių skonį.
Ką sako tėvai?
Valgyk daug daržovių, nes jas valgyti labai sveika – užaugsi didelis ir būsi sveikas.
Ką galvoja vaikas?
Kas man iš to, kad tas daržoves valgyti sveika? Man jos neskanios ir aš jų nenoriu.

Ką daryti?
Vaikai neįvertina daržovių naudos sveikatai, nes jiems tai neaktualu (pabandykite prisiminti save vaikystėje ir paauglystėje, ar jums labai rūpėjo sveikata?). Netgi dažnai suveikia priešinga reakcija – jei vaikas išgirsta, kad produktas yra sveikas, jis pradeda galvoti, kad jis bus mažiau skanus. Tokį mąstymą sukelia ankstesnė patirtis, kada vaikas geria neskanius vaistus, kad būtų sveikas ir pan. Dėl to vaikui reiktų kalbėti apie daržovių gerą skonį, o ne apie jų didelę naudą sveikatai.

ivairiu-form-darzoves3. Tėvai pernelyg griežtai reikalauja valgyti daržoves.
Ką sako tėvai?
Kodėl nevalgai daržovių? Sėdėsi prie stalo tol, kol nesuvalgysi visų morkų.
Ką galvoja vaikas?
Aha… Jei tėvai mane taip verčia valgyti šias daržoves, tai tikrai negali būti skanu… Juk manęs niekada neverčia valgyti ledų.

Ką daryti?
Nereikia vaikų versti valgyti daržoves, reikia juos įpratinti tai daryti jų pačių norų. Tegul kasdien ant vaikams pasiekiamo stalo būna padėta daržovių – tarkuotų morkų ar slyvinių pomidorų, kad mažylis juos galėtų paimti į rankas. Pagrindiniai patiekalai taip pat gali būti dailiai išpuošti įvairiomis formomis sudėliotomis daržovėmis – tegul daržovės skatina vaiką fantazuoti ir kelia teigiamas emocijas.

sveika-mityba4. Tėvai prašo valgyti daržoves, žadėdami kažką skanesnio.
Ką sako tėvai?
Prašau suvalgyk šiuos brokolius ir tada galėsi valgyti mėgstamiausią saldainį.
Ką galvoja vaikas?
Privalau kažkaip suvalgyti tas neskanias daržoves, nes tik tada gausiu kažką skanaus. O gal jas kaip nors atiduosiu šuniui? Ar galiu užmesti už stalo ir tėvai nepamatys? Turiu kažką sugalvoti.

Ką daryti?
Niekada su vaiku nesudarinėkite sandėrių, kada daržoves reikia valgyti tik tam, kad gautum kažką skaniau. Vyresni vaikai ne tik pradės galvoti, kaip apgauti tėvus, bet taip niekada neišsiugdys sveikos mitybos principų.

darzoves45. Tėvai daržoves paslepia vaiko skaniausiame patiekale ir tikisi, kad vaikas to nesupras, o tiesiog jį suvalgys.
Ką sako tėvai?
Tėvai bando apgauti vaiką – įdeda į mėsainį daržovių, kurių vaikas nevalgo, ir sako: Valgyk juk čia tavo skaniausias mėsainis!
Ką galvoja vaikas?
Jei atranda paslėptas daržoves: Tėvai mano skaniausiame valgyje slepia morkas, kurių aš taip nemėgstu. Daugiau negaliu jais pasitikėti ir dabar reiks visada tikrinti maistą. O tos morkos reiškia tikrai tokios šlykščios, jei jas reikia net slėpti nuo manęs.

Ką daryti?
Jei nusprendėte slėpti daržoves kitame maiste, tai bent darykite tai protingai t.y. darykite trintą daržovių sriubą ir pan. Nerizikuokite, kad vaikas gali suprasti, jog yra apgaudinėjamas, nes taip jis dar labiau nekęs daržovių. Svarbu prisiminti, kad slepiant daržoves kitame maiste jūs neugdote įpročio valgyti daržoves, o tik laikinai pasirūpinate, kad vaikas gautų maistingas medžiagas.

funny mother feeding kid vegetables in kitchen6. DIDŽIAUSIA KLAIDA – tėvai rodo netinkamą pavyzdį t.y. patys nevalgo daržovių.
Ką sako tėvai?
Patys tėvai nevalgo daržovių, tačiau vaikui sako: Valgyk daržoves, nes TAU labai jų reikia, kad augtum didelis.
Ką galvoja vaikas?
Jeigu tos daržovės tikrai būtų skanios, tai jas valgytų ir tėvai. Aš nenoriu valgyti to, ko nevalgo mano tėveliai.

Ką daryti?
Čia kalbame apie didžiausią tėvų daromą klaidą, kai tėvai tikisi, kad vaikai valgys daržoves, nors jie patys jų nevalgo. Tačiau būtent tėvai ugdo vaikų mitybos įpročius! Vaikai mokosi ir mėgdžioja savo tėvus, tad Jūs privalote būti pats geriausias pavyzdys jiems. Jūs ne tik turite pasistengti valgyti kuo daugiau daržovių, vaikams matant, bet ir skanauti jas su dideliu pasimėgavimu. Valgykite entuziastingai ir skatinkite vaikus ragauti. Daržovių valgymą galite paversti žaidimu, pavyzdžiui, namuose suorganizuokite daržovių degustaciją, kur mažuose indeliuose pridėkite įvairiausių daržovių ir rinkite skaniausią daržovę drauge su vaiku. Ne tik smagiai praleisite laiką, bet ir vaikas tikrai pradės mėgti daržoves!

Tai ar sunku vaiką pripratinti valgyti daržoves?

Keisti vaiko mitybos įpročius (vietoj sūrelių ar jogurtų duoti daržovių) tikrai nelengva ir kupina iššūkių užduotis. Valgant daržoves, vaikams svarbiausia, kad būtų skanu. Jei skanu – jie nori valgyti, jei ne – nenori. Kad šioje sunkioje kovoje būtų lengviau, Jums visada į pagalbą gali ateiti vaikui nevalgiukui subalansuotas maisto papildas „Niam-Niam“, kuris skatina skrandžio sulčių sekreciją bei padeda geriau įsisavinti maistingas medžiagas. „Niam-Niam“ išsiskiria maloniu braškių skoniu ir kvapu, tad vaikas be problemų skanaus „Niam-Niam“ir norės valgyti daugiau!